ev dekorasyonu

Hesaplı Yoldan Ev Dekorasyonu

Evinizi pek ala uygun maliyetlerle yeniden dekore edebilir, yaşam alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Üstelik bunu, her zaman bir şeyler satın almak ya da sapa sağlam eşyalarınızı değiştirmenize gerek kalmadan yapabilirsiniz. Önemli olan biraz yaratıcı bakabilmek, tabi biraz da emek verebilmek. Kendinize özgü ev dekorasyonu ile sizi yansıtan ve huzurlu bir mekan yaratmak, sizin elinizde.

Ev dekorasyonu dendiğinde sayısız fikir ve seçenek bulabiliriz. Birbirinden güzel önerileri uygulamayı herkes ister nihayetinde fakat maalesef bazen bu öneriler bütçemizi aşabiliyor. Bütün bu aksesuarlar, tasarım ürünler, ev modası ve yeni akım tazrlar göz kamaştırıcı olsa da biz her zaman bir ürünü sonuna kadar kullanma tarafındayız. Al al nereye kadar sonuçta? İşte bu yüzden, hala sapasağlam olup da nedense eskidiğini düşündüğümüz o bütün eşyalarımızı, bekledikleri köşelerden çıkarıp canlandırmanın vakti geldi. Kolları sıvayın, en hesaplısından ev dekorasyonu nasıl yapılır hep birlikte öğreneceğiz!

ev dekorasyonu

 

‘’Ben bununla kesin bir şey yaparım’’ Dediğiniz Ne Varsa Çıkarın Dolaptan!

Herkesin bu cümleyi kurduğu bir zaman dilimi olmuştur mutlaka: ‘’Ben bununla bir şey yaparım kesin’’. Tabi bu olayı fazlasıyla abartıp, evin her köşesinden hiçbir zaman kullanmayacağınız eşyalar çıkıyorsa, sizi şöyle alalım. Bir iki gününüzü onlara ayırıp, kıyamadığınız tüm o eşyaları ihtiyaç sahiplerine dağıtmanızı öneririz. Atmaya kıyamadığınız o eşyalar arasında neler var şöyle bir göz gezdirin.

Kumaşlar

ev dekorasyonu

Retro her daim kalbimizde. E eşyalar zamanında saklanmış da şimdi gün yüzüne çıkıyorsa, o da bir bakıma retrodur diyoruz ve hemen değerlendiriyoruz. Bu kumaşlardan ne mi olur? Perde, yatak örtüsü, masa örtüsü hiç olmadı koltuğunuzun bir köşesine gelişi güzel serebileceğiniz bir şal olur. O da olmuyorsa, üzülerek söylüyoruz ki caanım kumaşı boşuna saklamışsınız. Siz en iyisi bir etek dikin, yaz geldi.

Ahşaplar

ev dekorasyonu

Bizce ahşap, dünyanın en güzel maddesi olabilir. Ne akar ne kokar, yıllarca öylece kalır, kaldıkça güzelleşir. Bir dokusu, hissi vardır. O yüzden çoğumuz ahşapları saklarız. Çıkarın o ahşapları. Bütün o ahşap parçalarından ne olur, şöyle bir düşünün. Belki küçük bir çiçeklik. Belki güzel bir abajur altlığı, çerçeve, lambader ve daha neler neler. Siz beceremezseniz bile çizin planını hemen köşedeki marangoz ustasına güzelce anlatın. Marangoza vereceğiniz işçilik parası, emin olun ki yeni bir lambaderin fiyatından çok daha uygun olacaktır.

Ivır Zıvır Kutuları

ev dekorasyonu

İstisnasız herkesin evinde olan bir ıvır zıvır kutusu, çekmecesi, dolabı vardır. (Umuyoruz ki bu bir oda değildir.) Ve bu kutular gerçekten de ıvır zıvır doludur. Eski fotoğraf makinelerine ait film negatifleri, ders notları, vidalar, bir iki el aleti, ipler, kurdeleler, gazeteler, dergiler ve hayal gücünüzle orantılı olarak eklenebilecek her şey. Üzülerek söylüyoruz ki, bu ıvır zıvırları büyük ihtimalle bir yerde değerlendiremeyeceksiniz. En iyisi mi, bu eşyaların içerisinden işinize yarayanları organize edin, diğerlerini atın. Böylece ıvır zıvırlarınızı sakladığınız o çekmece, dolap veya kutuyu boşa çıkarabilirsiniz. Tebrikler, yeni bir çekmeceniz oldu.

Biraz Değişiklik

ev dekorasyonu

Yeni bir kaç eşya ile dekorasyonunuz için ilerleme kaydettiniz. Şimdi sırada biraz değişiklik. Bir mekanda en büyük değişikliği, daha önce kullanıma tamamen kapatmış olduğunuz alanları tekrar kullanıma açtığınızda elde etmiş olursunuz. Örneğin, pencere önünü koltukla kapatmışsanız, hemen o koltuğu oradan alın. Pencere odanızı geniş gösteren harika bir alandır. Bırakın önü açık kalsın, hatta altına bol bol güneşlenebilecek bir de bitki koyun. Koltuklarınızı değiştirmek fazla masraflı olabilir. Eğer koltuklarınız hala sağlamsa, güzel bir örtü ile yeni gibi koltuklar elde edebilirsiniz. Babaannelerimizin kanepelere örttüğü koltuk örtülerinden bahsetmiyoruz tabi ki. Daha modern tasarımlarda, belki hiç dikiş istemeyen, bol salaş örtülerin sizi oldukça şaşırtabilir. Tabi farklı renklerde kırlentler de işinizi görecektir.

Dikkat, Gereksiz Eşyalar Saklanır!

ev dekorasyonu

 

Bazen evimizi o kadar gereksiz eşya ile doldururuz ki, kimse bunun farkına varamaz. Çünkü bu eşyalar öyle sinsidir ki, sanki en gerekli eşyalarmış gibi davranıp, gözümüze hiç fazlalık gelmezler. Siz siz olun, evinizi şöyle dikkatlice bir daha gezin. O eşyalar oradalar ve sürekli yer kaplıyorlar. Bu gereksiz eşyaları bulup, gerekli olabilecek yerlere hediye edin. İşte size daha ferah bir ev.

Duvarları Dışlamayın

ev dekorasyonu

Pek çoğumuzun yaptığı şey, duvarları evden bir parça değilmiş gibi görmek. Halbuki onlar, en önemli parçası sayılırlar evlerimizin. Duvarları hayatımıza, yaşam alanımıza davet etmeliyiz ki üstümüze üstümüze gelmesinler. Onlar da evimizin içerisinde kendilerine bir yer bulsunlar ve aramıza karışsınlar. Bunun en güzel yolu tabi ki fotoğrafları, tabloları ve posterleri kullanmak. Bir odada tek bir duvara asacağınız kocaman bir tablo, odanızı  nasıl değiştireceğini tahmin edebilir misiniz?

ev dekorasyonu

Evinizi pek ala uygun maliyetlerle yeniden dekore edebilir, yaşam alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Üstelik bunu, her zaman bir şeyler satın almak ya da sapa sağlam eşyalarınızı değiştirmenize gerek kalmadan yapabilirsiniz. Önemli olan biraz yaratıcı bakabilmek, tabi biraz da emek verebilmek. Kendinize özgü ev dekorasyonu ile sizi yansıtan ve huzurlu bir mekan yaratmak, sizin elinizde.

Düşüncelerinizi Paylaşın