küçük ev, tiny house

Tiny House Movement Yani Küçük Ev Akımı

Tiny House ismini son zamanlarda sık sık duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü son yıllarda bir yaşam felsefesi olarak ortaya atılan Tiny House yani küçük ev fikri, hızla yayıldı ve geniş bir hayran kitlesine sahip oldu. Biz de bu minik ev akımını, felsefesini ve fikri gerçekleştirme yollarını araştırdık.

Tiny House yani küçük ev, günlük hayatta yapılan büyük ve gereksiz tüketimlere dikkat çekerek, aslında bireyin daha az tüketerek ve daha az ‘’şeylere’’ ihtiyaç duyarak yaşayabileceğini vurgulayan minimalist bir bakış açısı, benimsenebilen bir yaşam tarzı. Amerika’da başlayan ve diğer ülkelere sıçrayan bu yaşam tarzı, ekolojik duyarlılığı geliştirmeye yönelik de bir alt yapıya sahip. İnsanların yaşam alanlarını küçültmesiyle birlikte, çevrelerine olan olumsuz etkileri ve tüketim alışkanlıkları da otomatik olarak küçüleceğini savunan düşünce, temelinde haklı olsa da bazı uygulamalarında maalesef tam tersi bir algıya neden olabiliyor.

küçük ev, tiny house

Yeni bir yaşam tarzı, yeni bir düşünce ve yeni bir akım malesef günümüzde yeni bir iş alanı bir pazar anlamına geliyor. Durum böyle olunca da tüketimi azaltmak, sınırlı yaşayabilmek adına çıkılan yolculukta, bu amacı gütmeyen firmaların müşterisi olmaktan sıyrılamıyoruz. Yine de küçük ev felsefesine bağlı kalıp, gerçekten amaçladığımızı başarmak imkansız değil. Minik evinizin projesini siz geliştirebilirsiniz veya bu konuda butik yerlerden yardım alabilirsiniz.

Tiny House / Küçük Ev Teknik Detayları

küçük ev, tiny house

Minik evler genellikle 10 metre kare ile 30 metre kare arasında değişen büyüklüklere sahip yapılar olarak biliniyor. Kulağa biraz minik geldi değil mi? Genel olarak alışkın olduğumu ev büyüklüğü 100 metre kare olduğu için 10 metre kare biraz ufak kaçmış olabilir. Aslında tiny house ile birlikte gelen yaşam şeklinin bu derece etkili olmasının nedeni de buradan geçiyor. Öncesinde, büyük evlerimiz içerisinde verimsiz olarak kullandığımız mekanlar, tiny house ile en verimli şekliyle kullanılıyor. Bu da beraberinde ekolojik sürdürülebilir yaşam modelini getiriyor. Nasıl mı?

küçük ev, tiny house

Tiny House / Küçük Ev ile Ekolojik Sürdürülebilir Yaşam Modeli

Fiziksel olarak küçük mekanların harcadıkları enerji de mekan büyüklüğü ile doğru orantılı değişebiliyor. 100 metre kare evinizi ısıtmak için harcadığınız doğal gaz metre küpü ile 10 metre kare eviniz için harcadığınızı doğal gaz tutarı arasında uçurum olacaktır. İşte tüm mekanların içerisinde harcanan diğer tüm enerji miktarlarını bu şekilde düşündüğünüzde, arada oluşan uçurumu tahmin edebilirsiniz. Daha az enerji kullanımı daha az atık ve bu da daha az karbon ayak izi anlamına geldiğini de unutmayın. Tek bir evin etkileyebileceği bu büyük değişimle, onlarca hatta yüzlerce evin etkisi ise umut verici olabilir.

küçük ev, tiny house

Mikro evlerin sürdürülebilirliğe diğer etkisi ise evlerin tamamen ahşaptan ve doğal malzemelerden oluşması. Bunun yanında güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet ve kullanılan gri suyun yeniden kullanımı gibi özellikleri, üreten bir evinizin olduğunu da gösteriyor. Minik evinizle birlikte değiştirdiğiniz yaşam tarzınız, ilk başlarda biraz garip gelse de zamanla alışabileceğiniz hatta kendinizi eğitebileceğiniz bir evre olacaktır. Daha az tüketimle birlikte daha az harcadığınız paranızı, dünyayı keşfetmek için kullanabileceğiniz gerçeği ise farkındalığınızın size bir hediyesi olabilir.

Düşüncelerinizi Paylaşın